Ochrona Danych Osobowych

Przedsiębiorca nie ma prawa uzależniać zawarcia umowy od wyrażenia przez nas zgody na wykorzystywanie danych w celach marketingowych. Takie prawo przysługuje nam zarówno wówczas, gdy zawieramy umowę w siedzibie przedsiębiorcy czy listownie, jak i za pośrednictwem Internetu.

Gdy przedsiębiorca, z którym zawieramy umowę przez Internet, nie umożliwia nam swobodnego wyrażenia zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych w celach marketingowych, lepiej zrezygnować z jego usług. Zwłaszcza gdy mamy możliwość wyboru dostawcy towaru czy usługi na konkurencyjnym rynku.

Warto też pamiętać, że od 7 marca 2011 r. – o czym dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) mówił podczas rozmowy z redaktor Beatą Piechowską-Olszewską z TV Biznes – zgodę na wykorzystywanie naszych danych osobowych w celach marketingowych w każdej chwili możemy odwołać.

W czasie rozmowy GIODO przedstawił też wyniki kontroli w GUS dotyczącej zgodności przetwarzania danych osobowych na potrzeby przeprowadzenia narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2011 r. z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych, a także wyjaśnił, na czym polega tzw. profilowanie osób i jakie zasady należy przy tym stosować.

źródło: GIODO

Write a comment:
*

Your email address will not be published.