Ochrona Danych Osobowych

Dbałości o ochronę prywatności i danych osobowych warto uczyć i dzieci, i dorosłych. Ważne, by robić to umiejętnie i w sposób ciekawy dla młodego odbiorcy. Wypracowaniu skutecznych i atrakcyjnych metod edukacji w tym zakresie służył program pilotażowy dla szkół gimnazjalnych „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”, który na przełomie 2009 i 2010 r. był realizowany przez Gliwicki Ośrodek Metodyczny we współpracy z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Jego efektem jest m.in. opracowanie modelowych scenariuszy lekcji. Równie cenne są też doświadczenia zdobyte w czasie trwania tego projektu. Ponadto dzięki jego realizacji przeszkolono grupę nauczycieli - trenerów, którzy teraz swoją wiedzą mogą się dzielić z innymi.

- Realizowany przez Gliwicki Ośrodek Metodyczny program to świetna inicjatywa pozwalająca podnosić świadomość u tych, którzy na co dzień mają do czynienia z przetwarzaniem danych osobowych i z ochroną prywatności. I to nie tylko w stosunkach szkolnych w znaczeniu przetwarzania danych, które wykorzystują szkoły, ale także w sytuacjach przekazywania swoich danych osobowych za pośrednictwem Internetu czy innych metod elektronicznej wymiany danych - mówił dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych podczas spotkania z mediami zorganizowanego 2 czerwca 2011 r. w związku z odbywającą się tego dnia w Biurze GIODO ogólnopolską konferencją dotyczącą przetwarzania danych osobowych w szkołach, w tym upowszechniającą efekty programu „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.

Spotkanie z mediami było też okazją do omówienia stanowiska GIODO w sprawie nowego systemu informacji oświatowej. Po jego zakończeniu zainteresowanym dziennikarzom indywidualnych wywiadów udzielał nie tylko dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, ale także Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej, która była gościem organizowanej przez GIODO konferencji.

Poniżej dostępny jest zapis dźwiękowy z konferencji prasowej dra Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego.

źródło: GIODO

Write a comment:
*

Your email address will not be published.