Ochrona Danych Osobowych

Z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych o prawie do bycia zapomnianym oraz o innych aspektach związanych z korzystaniem z portali społecznościowych rozmawiali: redaktor Krzysztof Grzesiowski i redaktor Wiesław Molak z PR Jedynki.

W trakcie wywiadu dr Wojciech Rafał Wiewiórowski – GIODO stwierdził m.in., iż prawo do bycia zapomnianym to bardzo ciekawa idea, która zyskuje coraz więcej zwolenników w Europie. Idea ta jest rozumiana na dwa sposoby. Po pierwsze jako prawo do tego, żeby informacja o nas nie pojawiała się w Internecie, o ile tego nie chcemy, chyba, że taki obowiązek nakładają na nas przepisy prawa. Tak jest na przykład przy publikowaniu w BIP-ie oświadczeń majątkowych osób, które są urzędnikami publicznymi.

Drugi natomiast sposób rozumienia prawa do bycia zapomnianym to sytuacja, w której zostały już udostępnione w Internecie informacje, czy to przez osobę, której dane dotyczą czy też przez inne osoby, i by nie istniały w publicznym obiegu chce się je wycofać. Usunięcie tych danych jest bardzo trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe, bo raz zamieszczone informacje w sieci pozostają tam na zawsze. Dlatego – radził GIODO słuchaczom Sygnałów Dnia Polskiego Radia, aby przed upublicznieniem czegokolwiek o sobie w Internecie dobrze się nad tym zastanowić.

źródło: GIODO

Write a comment:
*

Your email address will not be published.